Powołane w 2006 r. SERMO to stowarzyszenie skupiające kadrę kierowniczą akademickich ośrodków uczenia języków obcych. Podnosić poziom nauczania pomaga im nowy produkt - akredytacja środowiskowa.
- Uzyskanie akredytacji środowiskowej SERMO jest potwierdzeniem spełniania przez placówkę ustalonych wymagań i kryteriów jakości uczenia języków obcych. Akredytację przyznaje Komisja Akredytacyjna SERMO, która w swojej ocenie kieruje się opinią przygotowaną przez zespół ekspertów. Ekspertów powołuje KAS spośród zgłoszonych przez zrzeszone w SERMO ośrodki kandydatów. Warunkiem powołania na eksperta, oprócz oceny dotychczasowych osiągnięć, jest ukończenie specjalistycznego szkolenia – wyjaśnia mgr Dariusz Gwis, który właśnie takie szkolenie, z sukcesem, ukończył.
Do zadań ekspertów KAS należy ocena działalności danego ośrodka pod względem spełniania przez niego wymaganych kryteriów istotnie wpływających na jakość uczenia języków obcych w szkołach wyższych, między innymi warunków, w jakich się ono odbywa się, programów i metod uczenia i uczenia się, sposobu oceny jakości uczenia i działań podejmowanych w celu jej podnoszenia.
Mgr Dariusz Gwis związany jest z Uniwersytetem Łódzkim od 1982, najpierw jako student następnie od 1987 r. jako lektor, wykładowca i w końcu starszy wykładowca języka łacińskiego w Studium Języków Obcych, kierownik Zespołu Lektorów Języków Nowożytnych i Języka Łacińskiego. Wielokrotnie wybierany do Kolegium Elektorów UŁ. W roku 2020 wyróżniony został przez współpracowników wyborem do Senatu UŁ na kadencję 2020-24. Największą pasją magistra Gwisa jest przekazywanie studentom miłości do języka łacińskiego i kultury antycznej. Od wielu lat współpracuje z Katedrą Historii Filozofii oraz Centrum Filozofii Przyrody kierowanymi przez panią prof. dr hab. Elżbietę Jung, uczestnicząc w prowadzonych przez panią profesor projektach badawczych.
Materiał źródłowy: SJO UŁ, Mgr Dariusz Gwis
Redakcja: Centrum Promocji UŁ