Przedmiotem zainteresowań uczestników kolejnej edycji konferencji są związki XVII-wiecznej filozofii z wczesnonowoczesną nauką. Celem działań zebranych podczas wydarzenia badaczy jest wskazanie i analiza powiązań oraz wzajemnych inspiracji, jakie można zauważyć między myślą filozoficzną siedemnastego stulecia a refleksją naukową, w szczególności w obszarze matematyki i nauk przyrodniczych.
Science które widnieje w tytule konferencji, nie jest przyjmowane przez nas w znaczeniu współczesnym, ograniczanym często tylko do nauk ścisłych. W czasie naszej konferencji usłyszymy relacje z badań dotyczących rozwoju nauki, który był bardzo pogmatwany, pełen ślepych uliczek i zaułków. Interesuje nas w szczególności to, co nam współczesnym wydaje się problemem rozwiązanym i zapomnianym, a dawniej pozwoliło na najdonioślejsze odkrycia – wyjaśnia dr Marcin Leszczyński z Instytutu Filozofii UŁ.
Wśród tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji, można znaleźć m.in. obronę i krytykę wiwisekcji w XVII wieku, kopernikańską krytykę tradycyjnych założeń astronomii czy wykład plenarny o różnych, często zaskakujących, rozumieniach materializmu – postawy filozoficznej uważanej dziś za fundament naukowości.
W wydarzeniu weźmie udział gościć wielu znamienitych gości z Polski i ze świata, między innymi:
• André Goddu (Stonehill College, Easton, Massachusetts)
• Adam Grzeliński (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)
• Jozef Matula (Palacký University Olomouc)
• Bogusław Paź (Uniwersytet Wrocławski)
• Joanna Usakiewicz (Uniwersytet w Białymstoku)
• Charles T. Wolfe (Université Toulouse)
Konferencja odbędzie się w dniach 8-10 września 2021 r. w auli im. prof. I. Lazari-Pawłowskiej (III piętro w budynku Wydziału Filozoficzno-Historyczny UŁ przy ul. Lindleya 3/5 w Łodzi). Więcej informacji, w tym pełen program wydarzenia, można znaleźć na fanpage’u wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2614204308873637/
Wydarzenie będzie również dostępne na YouTube.
Źródło: Wydział Filozoficzno-Historyczny
Redakcja: Centrum Promocji UŁ